Tag med til en festlig mindedag for Tadre Mølles sidste møller, Mølle-Marie, søndag den 17. august 2025. Dagen byder på musik, konkurrencer og skøn stemning i de naturskønne omgivelser ved Tadre Mølle. Entréen er 50 kr., og billetter købes ved indgangen.
Seneste opdateringer fra Midt-Vestsj. Politi på X: Mange ældre snydt af falske politi -og bankfolk - Tryg skolestart med politi på skolevejen - Mand fik ildebefindende i gokart. Læs mere i dagens uddrag af døgnrapporten. #politidk https://t.co/WlexCbCeM6 https://t.co/xYiF1oNzo1
Vi har kigget på denne uges tilbudsaviser for dagligvarebutikker i Hvalsø og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra Netto og SuperBrugsen/Kvickly.
Kjærgårds Vænge 75 er netop kommet til salg til hele 6.995.000 kr, hvilket gør den til en af de dyreste boliger til salg i Hvalsø.
Drømmer du om en bolig i absolut topklasse? Vi har samlet de dyreste boliger, der lige nu er til salg i Hvalsø.
En rutinemæssig politikontrol på Degnevænget i Hvalsø, beliggende i Lejre kommune, udviklede sig dramatisk kl. 21.32, da en 70-årig mand fra Kirke-Hyllinge blev stoppet af en patrulje. Da betjenten henvendte sig ved førerdøren, kørte bilisten fremad, hvilket resulterede i, at betjenten blev klemt mellem bilistens bil og patruljebilen. Heldigvis kom betjenten ikke noget alvorligt til.
Måske vil du ikke betale meget for din næste bolig, eller måske leder du efter et håndværkertilbud? Lige her finder du i hvert fald de billigste boliger i Hvalsø.
3 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Hvalsø. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Hvalsø har været udsat for en række indbrud, som fandt sted inden for kort tid. Politiet modtog den første anmeldelse kl. 14.48 om et indbrud i en villa i Hvalsø. Yderligere anmeldelser fulgte kl. 15.51 og kl. 16.47 fra samme vej.
Der har for nyligt været tre indbrud i Melissehaven, som er beliggende i Hvalsø. Yderligere oplysninger om indbruddene er endnu ikke offentliggjort.
Seneste opdateringer fra Midt- og Vestsjællands Anklagere på X: En indbrudsefterforskning førte frem til en 43-årig mand fra Nyk. Sj. der i dag i tilståelsessag fik 2 års fængsel for besiddelse af haglgevær og 13 knive samt tyveri af havetraktor og hæleri af flere designerstole. Fortsat fængslet efter dom #anklager
Et solouheld fandt sted på Hvalsøvej i Hvalsø, Holbæk, hvor en 33-årig mandlig fører af en personbil kolliderede med et træ. Uheldet blev anmeldt kl. 21.48, og bilen endte på venstre side efter kollisionen.