Næste uge i Hvalsø byder på både kultur og historie med to spændende arrangementer. Mandag aften kan man opleve film om D-dagen i Hvalsø Bio, og tirsdag kan musikelskere nyde en koncert med operasang og klaverspil i Kisserup Kirke.
Mandag aften inviterer Hvalsø Bio til en filmisk oplevelse med visningen af "Pressure". Filmen følger General Dwight D. Eisenhower, spillet af Brendan Fraser, og chefmeteorolog James Stagg, spillet af Andrew Scott, i deres afgørende rolle i de tre intense døgn op til D-dag. En historie om mod og vigtige beslutninger, hvor en forkert vurdering kan koste tusindvis af liv.
Tidspunkt: Mandag 21. september 2026, kl. 19:30
Sted: Hvalsø Bio, Jernbanevej 1, 4330 Hvalsø
Målgruppe: Alle
Tirsdag aften indbyder Kisserup Kirke til en stemningsfuld aften med mezzosopran Laura Lamph og pianist Miles Lallemant. Publikum kan se frem til et program, der spænder fra renæssancen til det 20. århundrede med værker af komponister som Purcell og Monteverdi. Aftenen bliver yderligere beriget af Kirke Saaby Kammerkors medvirken, der vil fremføre udvalgte korsatser.
Tidspunkt: Tirsdag 22. september 2026, kl. 19:30
Sted: Kisserup Kirke, Aggerupvej 13, Kisserup, 4330 Hvalsø
Målgruppe: Alle
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.